Cmentarz parafialny - Parafia Surhów

Cmentarz parafialny

Strona cmentarza parafialnego
(m.in. wyszukiwarka zmarłych):

W związku z wprowadzeniem inwentaryzacji cyfrowej cmentarza rzymskokatolickiego w Surhowie, serdecznie proszę wszystkich posiadających groby bliskich na surhowskim cmentarzu (na razie poza mieszkańcami parafii Surhów) o ustanowienie dysponenta grobu. Wymagają tego również nowe przepisy prawne. W związku z tym trzeba zgłosić się do kancelarii parafialnej w Surhowie, wcześniej dzwoniąc pod podany numer telefonu. Jednocześnie proszę o dokonanie tego do dnia 31 stycznia 2024 r.

Serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

Ks. Tomasz Dumański, proboszcz parafii Surhów.

Tel. 532 498 050, 825 776 511

Cmentarz jest miejscem  świętym, miejscem wiecznego spoczynku naszych Zmarłych i miejscem  modlitwy za nich. Ma charakter sakralny. Powinien być otoczony religijną  czcią i szacunkiem oraz szczególną troską.
Na cmentarzu należy zachowywać powagę, ciszę i porządek.
REGULAMIN CMENTARZA:

1. Cmentarz jest własnością Parafii pw. Nawiedzenia NMP i Św. Łukasza w Surhowie i służy wszystkim jej Parafianom.
2. Cmentarzem zarządza Proboszcz Parafii, a bezpośrednio w jego  imieniu pilnuje porządku i wykonuje konieczne prace pan Józef Rumanek (tel. kom. 721 850 101).
3. Sprawy związane z pochówkiem zmarłych oraz innymi czynnościami  wykonywanymi na cmentarzu należy załatwiać w kancelarii parafialnej.
4. Na niżej wymienione prace prowadzone na cmentarzu należy uzyskać zgodę:
- pogrzeb
- budowa nowego pomnika
- remont pomnika (np. wymiana płyty)
- wykonanie otoczki wokół grobu (np. kostka)
- wycinka drzewa
- ekshumacja zwłok bądź przeniesienie do innego grobu, po przedstawieniu koniecznych zezwoleń.
5. Prawo do grobu uzyskuje się po uiszczeniu opłat w kancelarii parafialnej
6. Za korzystanie z cmentarza pobierane są opłaty przeznaczone na  jego utrzymanie. Opłaty uiszcza się w kancelarii parafialnej.
7. Na cmentarzu zabrania się:
- zakłócania ciszy, porządku i powagi miejsca
- wjazdu pojazdami mechanicznymi bez zgody Zarządcy
- zanieczyszczania terenu wokół grobów, niszczenia zieleni, nagrobków i urządzeń cmentarnych
- wprowadzania zwierząt
- palenia papierosów i spożywania alkoholu
- samowolnego sadzenia i usuwania drzew
9. Odpady i śmieci mogą być składowane jedynie w wyznaczonych do tego celu miejscach.
10. Pozostały po remoncie lub rozbiórce gruz ze starego pomnika  należy wywieźć z cmentarza. Zabrania się składowania tych odpadów w  pojemnikach znajdujących się na cmentarzu.
11. Ziemię pozostałą po wykopaniu grobu należy wywieźć z cmentarza.
12. Zarządca Cmentarza Parafialnego nie wykonuje usługi koszenia chwastów i trawy pomiędzy grobami.
13. Zarządca nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikłe z  dewastacji lub klęsk żywiołowych. Groby podlegają indywidualnemu  ubezpieczeniu.

W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem mają zastosowanie  powszechnie obowiązujące przepisy, a w szczególności Ustawa z dnia 31  stycznia 1956 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (tekst jednolity  Dz.U. z 2000 r. Nr 23, poz. 295 z późn. zm.) oraz Rozporządzenie  Ministra Infrastruktury z dnia 7 marca 2008 r. w sprawie wymagań, jakie  muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i  szczątków (Dz.U. z 2008 r. Nr 48, poz. 284).