Kancelaria - Parafia Surhów

W KANCELARII PARAFIALNEJ MOŻNA:
  • otrzymać wszelkiego rodzaju potrzebne zaświadczenia
  • zgłosić chrzest dziecka
  • zgłosić pogrzeb
  • ustalić termin zawarcia związku małżeńskiego
  • zamówić intencję Mszy św.
  • uzyskać wszelką inną pomoc...

We wszystkich sprawach kancelaryjnych
proszę o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
(+48) 825 776 511 lub (+48) 532 498 050
ewentualnie mailowy:
kancelaria@parafia-surhow.j.pl

W poniedziałki kancelaria jest nieczynna !
SAKRAMENT CHRZTU:
Zgodnie z Tradycją Kościoła do chrztu rodzice wybierają dla swojego dziecka godnych świadków czyli chrzestnych. Chrzestnym może zostać ten, kto jest ochrzczony, bierzmowany, ukończył 15 lat, jest katolikiem oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i nauką Kościoła. (Chrzestnym nie może być ten, kto nie ma ślubu kościelnego, tylko wyłącznie ślub cywilny lub żyje z partnerką bez żadnego sformalizowanego związku) Chrzestni mają być świadkiem sakramentu chrztu i mają wspierać rodziców w wychowaniu i dawać dobry przykład a w razie konieczności zastąpić rodziców. Rodzice chrzestni powinni posiadać zaświadczenie z parafii aktualnego, faktycznego zamieszkania (nie zameldowania czy pochodzenia!) O zamiarze chrztu, należy powiadomić księdza dwa tygodnie wcześniej. Chrzest zapisuje się w księgach metrykalnych w kancelarii parafialnej. Rodzice przynoszą metrykę urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego, a chrzestni zaświadczenie od swojego ks. proboszcza.
SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA:
Narzeczeni zgłaszają się najpóźniej 3 miesiące przed zaplanowaną datą ślubu.
Podstawowe dokumenty, które należy przedłożyć do ślubu w kancelarii parafialnej:
- Dowód osobisty.
- Metryka chrztu świeżej daty tzn. wydana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed zgłoszeniem się zainteresowanych do duszpasterza. Metryka wina zawierać wszystkie adnotacje z księgi chrztów. Jeżeli nie ma wpisanego Bierzmowania należy z parafii bierzmowania dostarczyć zaświadczenie o przyjęciu sakramentu.
- Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego zezwalające na zawarcie małżeństwa konkordatowego (3 egz.), lub świadectwo zawarcia związku cywilnego z Urzędu Stanu Cywilnego.
- Jeśli żadne z narzeczonych nie jest z parafii Surhów, wymagana jest pisemna zgoda ks. proboszcza parafii narzeczonej lub parafii narzeczonego.
POGRZEB KATOLICKI
- akt zgonu USC oraz część karty zgonu dla administracji cmentarza (jeśli pochówek ma być na cmentarzu w Surhowie)
- zaświadczenie o udzieleniu sakramentów, jeśli zgon nastąpił poza parafią lub w szpitalu (wystawia je kapelan szpitala)
- jeśli zmarły faktycznie mieszkał w ostatnich 3 latach poza parafią Surhów (np. u dzieci), wymagana jest pisemna zgoda ks. proboszcza tamtejszej parafii (tzw. "opinia o zmarłym").